Služijo za navigacijo po spletišču. Menijske povezave so lahko: strani, zunanje (notranje) URL povezave, prispevki, dogodki …
Kje se pojavljajo meniji in koliko jih je, je odvisno od izbrane teme. Privzeti meniji so naravnani na hierarhijo, če smo jo delali v “Atributih strani” (starš, vrstni red).
Menijo so ponavadi na vrhu strani (lahko sta tudi dva menija).
Lahko so tudi ob strani.
V nekaterih temah jih lahko postavimo tudi na dnu (noga/footer) strani.
Izdelava menija
Nadzorna plošča → Videz→ Meniji
Meniju najprej določite ime. Ustvarite lahko tudi več menijev, ker jih lahko uporabite v gradnikih. Kliknite “Ustvari meni“.
Takoj nato določite mesto ustvarjenega menija. V privzeti temi (Twenty Twenty_One) lahko izbirate med dvema lokacijama menija (“Glavni meni” in “Sekundarni meni“).
To pomeni, da lahko na spletišču ustvarite več menijev, največ 2 pa lahko uporabite za prikaz.
Vse spremembe shranite z gumbom .
Menijske postavke in podmeniji
V menije lahko vključite naslednje postavke:
- strani
- prispevke
- povezave po meri (URL naslovi)
- kategorije (prispevkov, dogodkov)
- … kar je odvisno tudi od aktiviranih vtičnikov
Strani dodate v menije tako, da postavko najprej razširite na puščici .
Izberite stran ali strani, ki jih želite dodati, in kliknite gumb “Dodaj v meni”
Menijske postavke organizirate tako, da kliknete na izbrano postavko in jo premaknete navzgor ali navzdol (“povleci in spusti“). Podmeni ustvarite tako, da menijsko postavko premaknete bolj v desno.
Pred urejanjem nastavitev menijskih postavk priporočamo, da v “Možnosti zaslona” (desno zgoraj) omogočite “Cilje povezave“, da se menijske povezave lahko odprejo v novem zavihku. Preverite, ali imate omogočene vse želene menijske postavke; nepotrebne lahko tudi izklopite 🙂
Vsako menijsko postavko lahko še dodatno nastavite. Spremenite ji lahko napis, ki bo viden v menijih (“Oznaka za navigacijo“). Povezava “Odstrani” pa poskrbi za odstranitev menijske postavke iz menija (stran se ne izbriše).
Na podoben način lahko vstavite URL povezavo v menije. Odprete “Povezave po meri“, kamor prekopirate/vpišete URL naslov, spodaj pa še dodate napis (“Besedilo povezave“), ki se bo prikazoval v menijih in “Dodamo v meni“.
V dodatnih nastavitvah pa priporočamo, da se povezave, ki vodijo na druga spletišča, odprejo v novem zavihku.
Ne pozabite sprememb shraniti:
Meni, ki ima tako strukturo …
… ima v temi Twenty Twenty-One na primer naslednji izgled:
Za konec še trik: če želite podmenije zbrati pod glavno postavko/napisom (glavna menijska postavka, na katero lahko klikaš in se ne zgodi ničesar; na spletišču https://delavnica.splet.arnes.si meni “Osnove“), potem ustvarite povezavo po meri, za URL pa natipkate #.